Príbeh našej výroby začal na chalupe v Štiavnických Baniach, kde sme trávili voľné víkendy a prázdniny.

 

Stretávali sme sa tu celá rodina, aj s priateľmi vždy keď to šlo. Toto miesto je čarovné a dodáva veľa energie každému, kto sem príde. Možno aj vďaka tomu celá cider idea vznikla práve tu.

 

 

Na záhrade máme staré odrody jabloní, ktoré nám to v roku 2011 po niekoľkých „neúrodných“ sezónach vynahradili veľmi silnou úrodou. Najprv trvalo kým sme ich pozbierali, následne spracovávali na sto spôsobov. Jedli, varili, piekli koláče, odšťavovali, rozdali známym, ale z kopy stále neubúdalo. No keď nám už jablká skoro „vytekali z uší“, sedeli sme v kuchyni za stolom a premýšľali čo s tou kopou jabĺk. Vyhodiť by to bol hriech. Vtedy otcovi napadlo urobiť cider.

Tak sme sa do toho pustili. Odšťaviť to bola hračka, ale potom začala naša výprava do nepreskúmaných vôd. Študovanie kníh a videí na internete. Skúšanie toho, čo to dá. A ono to dalo, sprvu síce skôr jablčné víno, ale chutilo výborne.  Časom sme proces výroby vylepšovali a tak sa dostali k tej správnej chuti cideru, ako má byť.  Robili sme to pre radosť a potešenie našej rodiny a kamarátov.

 

 

Až na impulz kamarátov a rodinných známych sme sa rozhodli, že skúsime cider vyrábať aj pre verejnosť. V roku 2013 sme založili firmu a to nás prinútilo začať premýšľať aj nad samotným menom značky. Chceli sme aby názov niesol v sebe ducha miesta, kde náš nápad vznikol. Názov sme začali hľadať v histórii Štiavnických Baní a nakoniec sme ho aj našli. Názov trošku krkolomný, ale nám sa páčil. V knihách sme sa dočítali, že SIGELSBERG bola jedna z osád, ktorých spojením vznikli časom dnes nazývané Štiavnické Bane. Tieto osady zakladali nemeckí baníci, ktorí našincov priúčali fáraniu. Preto ten nemecký názov, ktorého význam môžeme voľne preložiť aj ako víťazný vrch.

 

Nasledovala príprava etikiet, ktoré nám navrhol kamarát. Toto je jedna z archívu fotiek prvej etikety:

 

Odvtedy prešlo niekoľko rokov, počas ktorých sme výrobu zdokonalovali a okrem jablčného cider-u sme začali vyrábať viac chuťových variácií. PONUKA NAŠICH PRODUKTOV

 

Čím sú teda naše cidre výnimočné? Prečítať si môžete TU

 

KTO SME

ČÍM SME VÝNÍMOČNÍ

Napíšte nám

Email:
Predmet:
Správa:
 • www.dobrysad.sk

  E-shop s produktmi zo starých odrôd jabĺk v BIO kvalite. Dovoz až k Vám domov.   

 • www.ecobal.sk

  Eshop kompostovateľných a ekologických obalov   

 • www.vyperto.sk

  Vaša online čistiareň prádla v Bratislave